Požiūrio plėtimo seminaro „Moteriški ir vyriški talentai, siekiant tikslų“ lektorius Rimvydas Židžiūnas aiškina, kad kiekvienas žmogus siekia užsibrėžtų užduočių skirtingai. Tačiau galima išskirti vyriškuosius ir moteriškuosius būdus. Tai nereiškia, kad vyrai siekia tikslų vyriškai, o moterys – moteriškai. Ne, tai reiškia, kad kiekviename žmoguje yra ryškesnės vienos ar kitos savybės. Pavyzdžiui, aš atradau, kad dar prieš 5-7 metus manyje buvo labai stipriai išvystytos vyriškosios savybės. Šiuo metu daugelyje sričių yra balansas, tačiau yra ką tobulinti 🙂

Svarbiausia – balansas

Būtent balansas tarp vyriškų ir moteriškų savybių ir yra svarbiausias. Jei pas mus labai stipriai išvystytos moteriškosios savybės, gali būti sunku pasiekti tų tikslų. Gali būti, kad jums sunku žengti esminius žingsnius, ar jūs galbūt nieko ir nenorite pasiekti. Jei pas jus dominuoja vyriškosios savybės, tai jums pačiai gali būti šiek tiek sudėtinga, nes jaučiatės tarsi nuolatinėje kovos būsenoje. Tikėtina, kad patiriate stresą ir netrukus perdegsite. Žemiau apibūdinsiu kiekvieną savybę, o jūsų tikslas atrasti, ką jūsų elgesyje reikia koreguoti, kad augti taptų lengviau.

Vyriški ir moteriški tikslų siekimo būdai

Vyriška prigimtisMoteriška prigimtis
Orientuotis į rezultatąOrientuotis į procesą
Ego filosofijaLaimingos visuomenės filosofija
PlanasAplinkybės
ValiaĮsitraukimas (Flow)
Galia ir ginklavimasisIšmintis ir augimas
AktyvumasStebėjimas, išlaukimas
StresasKūryba

Vyriška yra orientuotis į rezultatą, o moteriška – į procesą

Vyrai nusistato tikslą ir bet kokia kaina jo siekia. Jei kelyje pasitaiko kliūčių – sunaikina ir juda pirmyn. Moterys lengvai laviruoja eidamos link tikslo, daugiau mėgaujasi procesu, o ne siekia kuo greičiau jį įgyvendinti. Moterims svarbu, kad jos darytų tai, ką mėgsta. Vyrai daro tai, ką reikia. Kuris variantas geriau? Balansas tarp abiejų. Svarbu turėti tikslą ir besimėgaujant link jo judėti.

Vyriška yra norėti visko sau, o moteriška – kad visi būtų laimingi

Vyriška prigimtis siekia naudos sau. Viskas man, man, man. Moterys nori, kad visi aplinkui būtų laimingi, o tada bus gerai ir man. Kaip geriau? Nei vienas, nei kitas variantas nėra geras, tačiau abiejų visuma būtų puiku. Turime rūpintis, kad žmonėms būtų gerai šalia mūsų, tačiau nepamiršti ir savęs.

Vyriška yra veikti pagal numatytą planą, o moteriška – pagal aplinkybes

Vyrai turi strateginį planą ir jo laikosi. Jei aplinkybės keičiasi, jie kovoja, desperatiškai laikosi plano. Moterys tikslų siekia pagal aplinkybes – jei reikia, keičia veiksmus, prisitaiko. Jos tarsi žuvelės lengvai laviruoja tarp to, ką gyvenimas pasiūlo. Turbūt nereikia nė sakyti, kad geriausia būtų atrasti pusiausvyrą tarp šių dviejų savybių – kai reikia, laikytis plano, kai reikia – būti lankstiems.

Vyriška yra veikti iš valios, o moteriška – iš noro

Jau kalbėjome, kad vyriška prigimtis veikia pagal susigalvotą planą. Kartais to plano veiksmai gali būti nemalonūs, kartais gali nesinorėti kažko daryti, tačiau vyrai turi stiprią valią ir veikia nepriklausomai nuo to – nori ar ne. Reikia – bus. Tuo tarpu moteriška prigimtis yra nejučia atsisakyti širdžiai nemielų darbų, o daryti tik tai, kas patinka. Jei myli – daryk, jei nemyli – nedaryk. O jei nemyli, bet daryti reikia – pamilk.

Moterys dažnai veikia iš įsitraukimo būsenos – srauto. Jos pajunta, kad aplankė įkvėpimas ir ima dirbti. Ir nuveikia labai daug. Jei įkvėpimo nėra – dirbti nereikėtų, nes bus tik iššvaistytas laikas.

Vyriška yra veikti bet kokia kaina, o moteriška – išlaukti tinkamo momento

Vyriška prigimtis liepia nelaukti – jei reikia, tai daryti dabar. Moterys geba susilaikyti ir prireikus išlaukti tinkamo momento. Pavyzdžiui, jei nutarė eiti savaitgalį į žvejybą, tai net jei dangus su žeme maišysis – jie eis. Jei moterys sutaria pasivaikščioti senamiestyje, tačiau oras tampa nedėkingas (labai vėjuota), jos lengvai atideda susitarimą geresnėms oro sąlygoms (mažiau vėjuota). Jei vyrai nutarė nuplauti automobilį, tačiau plovykla uždaryta – jie važiuos į kitą miesto galą, kad rastų veikiančią plovyklą. Jei moteriai taip nutiktų, ji atvažiuotų į plovyklą kitą dieną. Jei vyrai derasi verslo reikaluose, jie žūtbūt nori pramušti savo projektą. Jei moteris derasi, tačiau mato, kad aplinkybės jai nepalankios, ji išlauks tinkamo momento, bet gaus geriausią pasiūlymą.

Vyriška yra nuolat būti aktyvioje būsenoje, o moteriška – ramioje

Vyrai yra nuolat pasiruošę veikti, jie budrūs kovotojai. Moterys – ramios, lėtos, lengvai besiskinančios kelią per gyvenimą.

Vyriška yra stresuoti, o moteriška – kurti

Vyrai nuolat patiria vidinę įtampą, stresą. Vyrams tai priimtina, ši būsena skatina juos veikti, eiti pirmyn, siekti. Moterims ši būsena yra pavojinga. Jos praranda moteriškąją intuiciją ir gyvenimo žavesį. Moteriška prigimtis skatina kurti. Kurti grožį, jaukumą. Stresas gali būti teigiamas – skatinantis išlipti iš komforto zonos. Tačiau per ilgai patiriamas teigiamas stresas vis tiek galiausiai virsta neigiamu ir tai atsiliepia sveikatai. Vyrai gali toleruoti stresą žymiai ilgiau, nei moterys.

Kaip išvengti perdegimo ar neveiksnumo?

Jei pasižymėsite vyriškomis savybėmis, greitai pasijusite išsekusios, perdegusios. Jei jumyse yra ypač ryškios moteriškosios savybės, gali būti, kad sunkiai pasiekiate norimus tikslus. Geriausia, jei atrasite balansą tarp abiejų prigimčių.

Išanalizuokite pateiktas savybes dar kartą. Atraskite, kurias sritis jums reikėtų koreguoti, kad galėtumėte labiau mėgautis tikslų siekimo keliu. Ir svarbiausia, tvirtai žinokite, ar tikrai norite siekti dar?