Veikla – tai darbas, hobis ar bet koks kitas užsiėmimas. Daugelis mano, kad reikia dirbti daug daug daug, pasiekti daug daug daug ir tada būsime laimingi. Juk turėsime kuo didžiuotis! Tačiau iš tiesų žmogus laimingas būna ne tada, kai jis pasiekia daug, o tada kai jis sugeba maksimaliai įsitraukti į tai, ką daro tuo metu. Mindflow – tai proto būsena, kai mąstoma tik apie tai, ką veikiama šiuo momentu. Tuomet visas aplinkinis pasaulis tarsi pranyksta. Sulig juo ir visos žmogaus problemos tampa neaktualios.

Šiame straipsnyje pasidalinsiu prisiminimais iš mano mėgstamo lektoriaus Rimvydo Židžiūno seminaro „Kaip tapti laimingu veikloje?“. Rimvydas Židžiūnas yra vieno didžiausių Lietuvoje gyvenimo būdo mokymų centro SoulACTION įkūrėjas, dviejų knygų „Gyvenimo kūrėjas“ ir „Amžinas medaus mėnuo“ autorius, daugiau nei 26 metų patirtį turintis lektorius ir visuminės žmogaus evoliucijos ekspertas.

Kada mes laimingi?

R. Židžiūnas sako, kad atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, jog žmogaus smegenys laimingiausios yra tuomet, kai jos yra kūrybinėje būsenoje. Natūrali žmogaus būsena yra minčių, emocijų ir pojūčių chaosas. Jei staiga žmogus netektų maisto ir vandens, jis galėtų išgyventi lengviau, nei būtų uždarytas į vienutę be jokio informacijos ir socializacijos šaltinio. Žmogus, kuris nesugeba susitvarkyti su savimi, su savo mintimis, patirtų didžiulį diskomforto jausmą. Štai kodėl įvairių minčių srautą sutelkus į vieną dalyką, į vieną žmogų ar kažkokią situaciją, smegenys patiria ekstazę. Tuo metu žmogus tampa laimingas.

Vyrai ir moterys srauto būsenoje

Jei kalbėtume apie tikslų siekimą, tai vyrai ir moterys nebūtų išskirti. Abi lytis rezultatų siekia vienodai: išsikeliami tikslai, užduotys, delegavimas, atlikimas ir pan. Tačiau į srauto būseną vyrai ir moterys pasineria skirtingai. Kuo daugiau tikslų išsikelia vyrai, tuo jie tampa laimingesni. Vyrų prigimtis yra siekti, daryti. Tačiau moterys nuo turimų užduočių tampa išsekusios, pervargusios, perdegusios. Egzistuoja skirtingi vyriški ir moteriški būdai būti laimingu veikloje.

Kuo srauto būsena yra ypatinga?

Jei žmogaus galvoje knibžda daugybė įvairių minčių, jei jos dūzgia kaip pašėlusios, tampa sunku gyventi, tuomet padeda užsimiršimas. Užsimirštame mes įvairiais būdais. Tai gali būti vis nauji santykiai, narkotikai, kelionė, sportas, filmas – bet kas, kas atitolina mus nuo žudančio minčių srauto. Vos tik grįžtame į „normalią“ būseną, mes vėl kenčiame nuo minčių chaoso. Geriausias būdas nuraminti smegenis yra patekti į srauto būseną.

Vyriškas ir moteriškas veikimo principas

Čia kalbama ne apie lytis, o apie vyriškąją ir moteriškąją prigimtį. Moterys per gyvenimą išmoksta patekti į srauto būseną vyriškuoju būdu (tikslas, darbas, tobulėjimas). Tačiau iš tiesų moterys turėtų mokytis moteriškojo būdo nuraminti smegenis, kuris joms nesukelia pervargimo, o skatina vystytis moteriškąją intuiciją.

VyriškiMoteriški
Chaoso suvedimas į tvarką (struktūravimas):
Tikslas
Struktūra
Efektyvumas
Disciplina
Konkurencija
Valia
Laimėjimai
Savęs įtvirtinimas
Protas / intelektas
Asmenybė
Sąmoningumas
Chaoso suvedimas į harmoniją (visumos matymas):
Prasmė
Įvairovė
Integracija
Įsitraukimas
Kooperacija
Motyvacija
Gausa
Savęs atskleidimas
Širdis / intuicija
Esybė
Meilė

Vyro srauto būsena

Vyriškas būdas patirti srauto būseną
Vyriškas būdas patirti srauto būseną

Vyras į srauto būseną patenka tuomet, kai išsikelia tikslą adekvatų jo sugebėjimams. Jei tikslas mažesnis, nei jis geba – vyras nuobodžiauja. Jei tikslas didesnis, nei jo sugebėjimai – vyras patiria įtampą. Nuolat keldamas teisingus tikslus, jis tobulėja. Būna žmonių, kurie labai tobulėja, nuolat vaikšto į kursus, mokosi, galbūt ir sugebėjimus gerus turi, tačiau neišsikelia gero tikslo – srauto būsena nesigauna. O srauto būsena = laimė gyvenime.

Moterys taip pat patirs srauto būseną šioje matricoje, tačiau tai bus labai intensyvu. Su laiku ji taps darboholikė ir išseks.

Moters srauto būsena

Moteriškas būdas patirti srauto būseną
Moteriškas būdas patirti srauto būseną

Moteriškas būdas patirti srauto būseną, kai yra bendraujama, kooperuojamasi. Moteriai reikalinga empatija (jautrumas kitam, pažeidžiamumas) ir kooperacija. Tuomet ji tobulėja ir lavėja jos intuicija. Daugelį sprendimų moteris priima bendraudama. Nors, rodos, ji turi daugybę reikalų, jos galvoje staiga šmėsteli neįtikėtinos išvados ir sprendimai. Visa tai pasiekiama per empatiją ir kooperaciją.

Būna moterų, kurių intuicija stipriai išvystyta, tačiau jos gyvena izoliacijoje, o jų širdys yra kietos kaip akmuo. Tokios moterys kaip būrėjos, teoretikės. Jos viską žino, bet nieko iš to gero gyvenime. Moterys, kurių intuicija išlavinta, empatija aukšta, tačiau jos nebendrauja – tampa emociškai nestabilios. Moterys, kurios lengvai kooperuojasi, tačiau jų empatija silpna, o intuicija užgniaužta, gali kilti karjeros laiptais, jos su visais draugauja, tačiau smegenys laimės būsenos nepatiria.

Žmogaus pilnatvės būsena

Pilnatvės jausmas gyvenime

Kai susijungia vyriškasis ir moteriškasis būdai patirti srauto būseną, atsiranda visiškas pilnatvės jausmas gyvenime. Tam reikalingos trys dimensijos: kūrimas, sąmoningumas ir evoliucija.

Kūrimas – tai intuicijos ir tobulėjimo apjungimas. Kai pradedi kažką daryti, bet nežinai, ką ir kaip, bet darai – tai pasikliauji intuicija ir tobulėji vienu metu. Prasideda kūryba.

Sąmoningumas apjungia empatiją ir sugebėjimus. Tai be galo stiprus, tačiau tuo pačiu ir jautrus žmogus. Tai žmogus su didele širdimi.

Evoliucija – tai komandos ir tikslų apjungimas. Iš esmės – tai visapusiškas augimas. Visa ko, kas gyva paskirtis yra augti. Ir žmogus iki 27 metų auga fiziškai, auga kūnas. Sulig juo, auga ir žmogaus protas, širdis. Jei nieko nedaroma, jis pradeda degraduoja. Žmogus nuolat turi tobulėti įvairiose srityse tam, kad jis augtų.